100 rocznica

Tło 100 lat

18 grudnia 1921r. Reprezentacja Polski w piłce nożnej rozegrała pierwszy oficjalny mecz międzynarodowy. Naszym przeciwnikiem była solidnie grająca i renomowana drużyna Węgier. W Budapeszcie gospodarze wygrali z naszą drużyną 1:0. Polacy wystąpili w składzie: Wacław Kuchar, Marian Einbacher, Leon Sperling, Stefan Loth, Artur Marczewski, Jan Loth, Stanisław Mielech, Wacław Józef Kałuża, Ludwik Gintel, Mieczysław Batsch, Zdzisław Styczeń, Stanisław Cikowski i Tadeusz Synowiec.


Stowarzyszenie Retro Liga brało czynny udział w obchodach tej rocznicy. O wszystkim opowiada nasz Prezes – Piotr Marciniak:


“Stowarzyszenie Retro Liga planowanie obchodów rocznicowych rozpoczęło z bardzo dużym wyprzedzeniem. Działania, jakie podjęto, oparły się o kilka form uczczenia tej ważnej w historii sportu daty. Zorganizowaliśmy w Muzeum w Łowiczu wystawę pt. „Pierwszy mecz-historia Rep. Polski 1921-2021”, wydaliśmy krótki film o Retro Lidze, zorganizowaliśmy konkurs, w którym do wygrania były m. in. szaliki z podpisami reprezentantów Polski oraz książki o tematyce sportowej.

Jednak najważniejsze dla nas, choć jednocześnie najbardziej wymagające organizacyjnie, było uczczenie pamięci o naszych pierwszych kadrowiczach i złożenie jednego dnia kwiatów na ich grobach w różnych częściach Polski (ale nie tylko Polski).

Z dwóch powodów zadanie to nie było proste. Groby pierwszych kadrowiczów są położone w wielu miastach Polski, a nasza Retro Liga nie jest tak rozbudowaną strukturą, jak niektóre inne instytucje sportowe.


W związku z tym poszczególne kluby – członkowie Retro Ligi podzieliły się i tak:


– przedstawiciele klubu Polonia Warszawa, Retro Ligi oraz Muzeum Sportu i Turystyki pojawili się już wcześnie rano na Cmentarzu Powązkowskim przy grobach Wacława Kuchara (Pogoń Lwów) oraz Stanisława Mielecha (Cracovia Kraków), a następnie udali się na warszawski Cmentarz Ewangelicko-Augsburski złożyć kwiaty u braci Lothów (Polonia Warszawa),


– przedstawiciele klubu Hakoach Będzin na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau oddali hołd zamordowanemu tam w 1943r. Marianowi Einbacherowi (zawodnikowi Warty Poznań) oraz odwiedzili grób Józefa Szkolnikowskiego w Katowicach (selekcjonera kadry i działacza Wisły Kraków),


– delegacja klubu T. S. Victoria Sosnowiec odwiedziła trzy krakowskie nekropolie i złożyła kwiaty na grobach Tadeusza Synowca (kapitana repzrezentacji i gracza Cracovii), Zdzisława Stycznia (zawodnika Wisły Kraków i Cracovii), Józefa Kałuży (gracza – ikony Cracovii) oraz Stanisława Cikowskiego (zawodnika Cracovii),



– zaprzyjaźnieni z Retro Ligą członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „DOK X” odwiedzili grób Mieczysława Batscha (Pogoń Lwów),


– warto i należy także wspomnieć o przedstawicielach reaktywowanego na Ukrainie klubu Pogoń Lwów, którzy zapalili symboliczny znicz na terenie byłego getta we Lwowie na pamiątkę Leona Sperlinga (napastnika Cracovii) zamordowanego przez pijanego gestapowca w 1941 roku na terenie getta

fot. Marek Horbań

– niestety mimo podjęcia przez członków naszego stowarzyszenia kilku prób nie udało się dotrzeć w dniu rocznicy na grób Józefa Gintela (zawodnika Cracovii), który jest pochowany na cmentarzu w Tel Avivie. Jednak nadal czynimy starania, by ktoś położył kamyk na grobie tego gracza.

W akcję składania kwiatów i zniczy udało się włączyć poza Polonią Warszawa i Lwowską Pogonią także Cracovię Kraków, Wartę Poznań oraz Wisłę Kraków.

Spontaniczna i oddolna akcja powiodła się prawie w stu procentach, za co w imieniu Retro Ligi dziękuję tym wszystkim, którzy wzięli w niej udział.

W ten skromny sposób oddaliśmy hołd pierwszej biało-czerwonej jedenastce w naszej historii.