Hakoach Będzin – WKS 10 Pułk Piechoty Łowicz

Widzowie oglądający spotkanie Hakoach Będzin contra WKS 10 Pułk Piechoty mogli odświeżyć sobie w pamięci postać Sun Zi, który jest uznawany za pierwszą osobę rozróżniającą strategię i taktykę prowadzenia wojny. Uważa się go również za jednego z pierwszych realistów w teorii stosunków międzynarodowych. Jego dzieło można przełożyć zupełnie przyjemnie na niedzielne boiskowe wydarzenia. Zawodnicy gości stawili się bowiem w Będzinie w składzie jedenastu osób zapewniając sobie tym samym brak zmian podczas spotkania. Jak pokazała już rozgrzewka, byli jednak gotowi do gry, mając plan na wygranie tej potyczki i z dużą wolą walki i zwycięstwa przystępując do tego spotkania. Same działania sportowe odbyły się podczas przepięknej pogody i w malowniczym miejscu, jakim jest stadion miejski w Będzinie. Obiekt sportowy położony niedaleko będzińskiego Zamku jest charakterystycznym miejscem wpisanym w historię miasta.
Sztuka wojenna ma duży wpływ na zaplanowane działania wojenne, a niekiedy sportowe. W pierwszej połowie okazało się, że goście pomimo zaledwie jedenastu zawodników nie zamierzają zostawić zbyt dużo miejsca do gry gospodarzom. Zawodnicy Hakoach organizując grę prowadzili piłkę próbując narzucić swój styl mocnym pressingiem. Szykiem obronnym dowodził sam Trener – Janusz Migoń. Skupiając się na rozegraniu piłki – Hakoach próbował długich podań w wolne sektory boiska do wysoko ustawionej linii ofensywnej. Dwie z kilku szans w pierwszej połowie zakończyły się golami. Pierwsze trafienie padło łupem Radosława Pilnickiego, a drugi gol to nieszczęśliwy samobójczy lob w wykonaniu zawodnika gości. Należy zauważyć, że nadzwyczaj trudno było przedostać się zawodnikom Hakoach pod bramkę rywali gdzie dobrze formacją obronną zarządzał Mariusz Bakalarski. Zawodnik ten okazał się być kluczowym ogniwem w układance WKS w pierwszej połowie. Bardzo dobre wyprowadzenie piłki, spokój podczas działań obronnych i zaangażowanie w boiskowe poczynania doprowadziły piłkarzy WKS do strzelenia gola w 38 minucie. Autorem trafienia po pięknej akcji był Łukasz Papuga.

Druga połowa rozpoczęła się od wyraźnie wzmożonej zaciętości walki o piłkę. Przywołajmy przy okazji tej części spotkania 5 zasad prowadzenia zwycięskiej wojny wg Sun Zi:

• jedność moralna ludu z władcą (tą sobie podarujemy);

• zdolność wodza;

• umiejętne wykorzystanie czasu;

• umiejętne wykorzystanie przestrzeni;

• dobrze wyszkolone i moralnie zwarte wojsko.

Cztery z powyższych zasad oraz zmęczenie rywala doprowadziło do otwarcia prezentowego pudełka, w którym jak się okazało znalazło się aż sześć bramek strzelonych przez Hakoach. Drużyna WKS zdobyła gola poprzez rzut karny w ostatniej akcji meczu po mocnym wejściu obrońcy Hakoach w napastnika gości. Sędzia nie miał wątpliwości wskazując na 11 metr pola karnego.  Byliśmy świadkami dobrego wykorzystania czasu pozostałego graczom do końca spotkania. Jednocześnie odpowiednie wykorzystanie przestrzeni przez Hakoach, a pozostawianych przez zmęczonego rywala okazały się być kluczem do sukcesu. Listę strzelców po kombinacyjnej wymianie podań powiększyli ze strony gospodarzy Krzysztof Błaszczyk oraz żegnany owacją kibiców – Damian Humski. Prawdziwym zaskoczeniem w tym spotkaniu był wchodzący z ławki rezerwowych w drugiej części spotkania stoper Hakoach – Sebastian Czeremak, który tuż po wejściu trafił dwa razy do bramki rywala zbierając duże gratulacje od swoich kolegów z drużyny.

Podkreślić należy sprawiedliwe  sędziowanie trójki arbitrów na co uwagę zwracali przede wszystkim goście z Łowicza.

Spotkanie po ostatnim gwizdku przeniosło się do wyjątkowego miejsca na mapie Będzina jakim jest Cafe Jerozolima. W historycznym miejscu ucztę rozpoczął pomysłodawca projektu Hakoach – Adam Szydłowski witając zgromadzonych gości. Rozmowy o historii, tożsamości, które ubarwione zostały wzajemnymi anegdotami zakończyły przyjacielsko ten wyjątkowy – pierwszy pojedynek Hakoach Będzin z WKS 10 Pułk Piechoty.

Hakoach Będzin 8 : 2 WKS 10 Pułk Piechoty

Strzelcy bramek:

Pilnicki 18’ (1:0), Gol Samobójczy 20’ (2:0), Papuga 37’ (2:1), Humski 53’ (3:1), Błaszczyk 60’ (4:1), Czermak 63’ (5:1), Czermak 65’ (6:1), Humski 72’ (7:1), Humski 75’ (8:1), Wasiak 90’ (8:2).

Hakoach Będzin: Kozak Krzysztof, Wacławik Kamil, Górczyński Krzysztof, Banasiewicz Damian, Błaszczyk Krzysztof, Demianko Aartur, Biedroń Krystian, Osadziński Łukasz, Papież Cezary, Sobań Daniel, Czermak Sebastian, Nowak Włodzimierz, Pilnicki Radosław, Humski Damian, Rosa Damian, Kozioł Grzegorz, Migoń Janusz.

WKS 10 Pułk Piechoty: Włodarczyk Andrzej, Cicherski Michał, Brandt Michał, Lepieszka Marcel, Płuszka Piotr, Romanowski Marcin, Papuga Łukasz, Marciniak Piotr, Bakalarski Mariusz, Burzyński Mateusz, Wasiak Daniel.