W 2024 r. obchodzimy setny jubileusz pierwszego w historii występu polskich piłkarzy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się w Paryżu.
Rywalizowano w 19 dyscyplinach, medale rozdano w 126 konkurencjach. Po raz pierwszy wykorzystano motto olimpijskie: „Citius, Altius, Fortius” – Szybciej, wyżej, silniej.
Gwiazdą Igrzysk był fiński lekkoatleta Paavo Nurmi, który zdobył 5 złotych medali.

Były to pierwsze Igrzyska Olimpijskie dla Polski. Debiut Polaków był możliwy dzięki społecznej zbiórce pieniędzy. Polska reprezentacja liczyła 81 sportowców startujących w 10 dyscyplinach. Chorążym reprezentacji Polski był lekkoatleta Sławosz Mieczysław Szydłowski, rotmistrz Wojska Polskiego. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy 22. miejsce zdobywając 1 srebrny i 1 brązowy medal. Oba medale wywalczone zostały tego samego dnia, 27 lipca. Najpierw kolarze w wyścigu drużynowym na dochodzenie wywalczyli srebro, a chwilę później w konkursie jeździeckim skoku przez przeszkody Adam Królikiewicz zdobył brązowy medal. Swój medal Adam Królikiewicz wywalczył po wyścigu drużynowym kolarzy, ale otrzymał go wcześniej, bowiem organizatorzy zapomnieli udekorować polskich kolarzy – srebrnych medalistów w wyścigu na 4 km na dochodzenie – naprawiając to niedopatrzenie później. Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasza Stankiewicz i Franciszek Szymczyk przegrali jedynie z Włochami.
Reprezentacja piłkarzy liczyła 18 osób. Na Igrzyskach wystąpiło jedenastu, a siedmiu pozostało w rezerwie. Byli to piłkarze z czołowych polskich klubów: Cracovia, Pogoń Lwów, Warta Poznań, Wisła Kraków, ŁKS Łódź. Polacy zakończyli turniej w I rundzie przegrywając z Węgrami 0:5 (0:1). Mecz odbył się 26.05.1924 r. o godzinie 17:00 na nieistniejącym już Stade Bergeyre w Paryżu, przy ponad 3,5 tysięcznej widowni.

Polska grała w ustawieniu 2-3-5. Na boisko wybiegli: Mieczysław Wiśniewski – Wawrzyniec Cyll, Stefan Fryc – Marian Spoida, Stanisław Cikowski, Zdzisław Styczeń – Wacław Kuchar, Mieczysław Batsch, Józef Kałuża, Henryk Reyman i Leon Sperling.

Do 1930 roku, kiedy odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata, olimpijski turniej piłkarski uznawany był za najważniejsze rozgrywki międzynarodowe. W turnieju tym wystąpiły 22 reprezentacje z 4 kontynentów Europy, Afryki, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej, oprócz dwóch: Azji i Australii i Oceanii. Zwycięzca tego turnieju zostawał zarówno mistrzem olimpijskim, jak i świata. Turniej wygrał Urugwaj pokonując w finale Szwajcarię 3:0.
Autor: Marcin Orliński