HAKOACH
BĘDZIN

OPIS

Hakoach Będzin to grupa pasjonatów odtwarzających powstałe w 1915 roku Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe Hakoach w Będzinie. Ż.G.T.S. Hakoach Będzin w swojej strukturze posiadało kilka sekcji uprawiających różne dyscypliny sportowe, jednak najprężniej działającą była drużyna piłki nożnej, przez wielu uznawana za najlepszy klub piłkarski w Zagłębiu Dąbrowskim. Wybuch II wojny światowej przerwał działalność towarzystwa sportowego, a wielu jego zawodniczkom i zawodnikom nie udało się przeżyć koszmaru Holokaustu.W 80. rocznicę spalenia będzińskiej Synagogi i zamordowania w pożarze około 200 osób, 8 września 2019r. grupa entuzjastów pod wodzą Adama Szydłowskiego zorganizowała Mecz Pamięci dotyczący tragicznych wydarzeń. Dzięki poszanowaniu historii, tożsamości oraz znaczenia Hakoach dla regionu postanowiono znów powołać do życia Ż.T.G.S. Hakoach Będzin. W 2020r. drużyna została zaproszona do rozgrywek Retro Ligi.

INFORMACJE O KLUBIE

PEŁNA NAZWA
Ż.T.G.S. Hakoach Będzin
TRENER
Janusz Migoń
PREZES
Adam Szydłowski
ROK POWSTANIA
1915
ADRES
ul. Modrzejowska 44, 42-500 Będzin 
TELEFON
791-397-945
MAIL
hakoach@retroliga.com.pl

DRUŻYNA

#Zawodnik
1Adam SzydlowskiAdam Szydłowski00
2Arkadiusz Zgoda Giczański00
3Artur Demianko00
4Bartosz BroenBartosz Broen00
5Cezary PapiezCezary Papież00
6Damian BanasiewiczDamian Banasiewicz00
7Damian HumskiDamian Humski00
8Damian Kula00
9Damian RosaDamian Rosa00
10Daniel SobańDaniel Sobań00
11Dominik SzydłowskiDominik Szydłowski00
12Grzegorz JandaGrzegorz Janda00
13Grzegorz KoziołGrzegorz Kozioł00
14Jacek NowakJacek Nowak00
15Jakub KomendaJakub Komenda00
16Janusz MigońJanusz Migoń00
17Kamil WacławikKamil Wacławik00
18Konrad Górczyński00
19Krystian BiedrońKrystian Biedroń00
20Krzysztof Błaszczyk00
21Krzysztof KozakKrzysztof Kozak00
22Marcin SzymańskiMarcin Szymański00
23Radosław PilnickiRadosław Pilnicki00
24Sebastian CzermakSebastian Czermak00
25Simon NowakSimon Nowak00
26Włodzimierz NowakWłodzimierz Nowak00
27Łukasz OsadzińskiŁukasz Osadziński00

HISTORIA DRUŻYNY

W 1913r. zamieszkała w Będzinie grupa młodzieży żydowskiej rozpoczęła potajemne spotkania i uprawianie gimnastyki. Niestety Rosjanie, pod których zaborem leżał Będzin, nie wyrażali zgody na legalizację działalności towarzystwa utrudniając jednocześnie jego działanie. Dopiero po ustąpieniu Rosjan z miasta, w 1915r. formalnie powstało Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe Hakoach w Będzinie. Stopniowo rozwijały się nowe sekcje – piłki nożnej seniorów i juniorów, tenisa stołowego, gimnastyczna, kolarska, lekkiej atletyki. Klub posiadał własne boisko piłkarskie.

Największą chlubą i najprężniej działającą częścią była drużyna piłki nożnej. Jak pisał „Sport” 8. lipca 1930r.: „Obecnie rozporządza Klub najlepszą drużyną piłkarską Zagłębia, świetnymi kolarzami i gimnastykami.” Piłkarze Hakoach Będzin rozegrali wiele meczy zarówno z odwiecznym przeciwnikiem – Sarmacją Będzin, z lokalnymi rywalami z terenu Zagłębia Dąbrowskiego, jak i prawdziwymi futbolowymi tuzami Europy lat dwudziestych – mistrzem Austrii, pierwszą drużyną, która wygrała z angielskim klubem na terenie Anglii – Hakoah Wiedeń, czy Vasas Budapest.

W 1930r. Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe Hakoach Będzin zorganizowało trzydniowe obchody piętnastolecia swej działalności. Zaproszonych zostało około trzystu osób. Odbyły się zawody w dziewięcioboju mężczyzn, ośmioboju kobiet, pięcioboju lekkoatletycznym, wyścig kolarski, pokaz gimnastyczny oraz dwa mecze piłki nożnej – z dwukrotnym mistrzem Polski Wisłą Kraków (1:3) oraz Ruchem Hajduki Wielkie z Teodorem Peterkiem w składzie (3:9). Obchody zakończył uroczysty raut. W momencie wybuchu II wojny światowej klub przestał istnieć. Boisko klubu stało się miejscem deportacji ludności żydowskiej z pobliskiego getta do obozów zagłady, w których zamordowano wiele jego zawodniczek i zawodników. Po zakończeniu drugiej wojny światowej musiały minąć 74 lata aby wskrzesić Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe Hakoach Będzin.

Zbliżała się 80. rocznica spalenia synagogi. Będziński animator kultury, lokalny społecznik oraz popularyzator kultury żydowskiej – Adam Szydłowski wpadł na pomysł uczczenia pamięci pomordowanych w tym dniu Będzinian wyznania mojżeszowego Meczem Pamięci. Drużyna Hakoach Będzin została skompletowana ad hoc, spośród grupy znajomych, entuzjastów oraz byłych piłkarzy Sarmacji Będzin. Wydarzenie objął swoim patronatem Prezydent Miasta Będzin. Na stadionie Będzińskiego Klubu Sportowego spotkały się drużyny dwóch odwiecznych rywali – Hakoach Będzin i Sarmacji Będzin. Zawodnicy Hakoach wystąpili w koszulkach z nazwiskami przedwojennych piłkarzy. Na trybunach zgromadziło się wielu mieszkańców naszego miasta oraz jeden kibic przedwojennego Hakoach – 97-letni Chilek Rotmensz.

Rozegrany przez wskrzeszony po osiemdziesięciu latach Hakoach Będzin Mecz Pamięci odbił się szerokim echem nie tylko w naszym mieście. Wkrótce przedstawiciele naszej drużyny zostali zaproszeni przez władze Hakoah Ramat Gan, bezpośredniego spadkobiercy przedwojennego rywala Hakoah Wiedeń, na obchody 110-lecia, gdzie wygłosili prelekcję na temat historii i reaktywacji Ż.T.G.S. Hakoach Będzin. Przebywając w Izraelu spotkali się również z córką jednego z założycieli klubu Panią Nomi Sheinbein (Szlezyngier), która przeżyła Holokaust. Jesienią 2019 r. drużyna została zaproszona do rozgrywek Retro Ligi w sezonie 2020. Niestety pandemia COVID -19 uniemożliwiła wyjazd drużyny do Izraela na rewanżowy mecz z oldbojami Hakoah Ramat Gan (spadkobiercami Hakoah Wiedeń), jak i pełne rozegranie sezonu Retro Ligi. W swoim pierwszym sezonie rozgrywkowym Ż.G.T.S. Hakoach Będzin, beniaminek Retro Ligi zajął zaszczytne trzecie miejsce.

GALERIA KLUBU:

SPONSORZY KLUBU: