VICTORIA
SOSNOWIEC



OPIS

Drużyna TS Victoria Sosnowiec występuje od sezonu 2022 w Retro Lidze. Została reaktywowana przez grupę entuzjastów futbolu i historii, która sięga do początków XX w. W swym debiutanckim sezonie zdobyła brązowy medal w rozgrywkach.

INFORMACJE O KLUBIE

PEŁNA NAZWA
Towarzystwo Sportowe Victoria Sosnowiec
TRENER
Mariusz Jeziorny
PREZES
Artur Demianko
ROK POWSTANIA
1918
ADRES
ul. Kilińskiego 43, 41-200 Sosnowiec 
TELEFON
501-602-503
MAIL
biuro@victoria.sosnowiec.pl

ZAWODNICY

Victoria Sosnowiec

Zawodnik
Grzegorz Janda
Bartosz Broen
Marek Dynerowicz
Paweł Niechciał
Sebastian Krawczyk
Wojciech Matlachowski
Bartosz Matlachowski
Rafał Włodarczyk
Radosław Kubat
Krystian Kozak
Konrad Górczyński
Sebastian Czermak
Krzysztof Błaszczyk
Mariusz Jeziorny
Artur Demianko
Krystian Biedroń
Damian Humski
Janusz Migoń
Damian Rosa
Radosław Pilnicki
Krzysztof Dudziński

HISTORIA KLUBU

Pierwsze wzmianki o zorganizowanych klubach piłkarskich na terenie Sosnowca pochodzą wg niektórych źródeł z 1906 r., kiedy to powołano nielegalnie klub KS Milowice, przekształcony następnie w Towarzystwo Sportowe Union. Jednakże niektórzy autorzy kwestionują tą datę i za datę powstania KS Milowice podają rok 1910 r.
Odtwarzane przez nasze stowarzyszenie Towarzystwo Sportowe „Victoria” zawiązało się w sierpniu 1918 r. Członkami założycielami była grupa młodych ludzi, towarzystwo działało prężnie i w krótkim okresie czasu zyskało wielu członków i sympatyków. W 1919r. w obrębie towarzystwa działają dwie sekcje: piłki nożnej oraz chóralna. Niestety z uwagi na wojnę polsko-rosyjską i wstąpienie do wojska wszystkich członków towarzystwo zawiesiło w 1920 r. swoją działalność na rok.
W 1921r. towarzystwo rozwinęło swoją działalność, wynajęto lokal na siedzibę oraz pierwsze boisko przy ulicy Długiej (dziś Marii Curie-Skłodowskiej) w dzielnicy Pogoń. Popularność towarzystwa pozwala na powołanie trzech nowych sekcji: muzycznej, scenicznej i wycieczkowej. Dobra sytuacja finansowa umożliwia zarówno inwestycje w infrastrukturę boiska, jak również kontraktowanie meczy z silniejszymi drużynami pozamiejscowymi. Posiadane uprzednio boisko niestety zostaje odebrane towarzystwu z uwagi na plany budowlane miasta, jednak działaczom udaje się zdobyć nowy teren i go i zagospodarować. Wg dostępnych źródeł w 1922r. TS Victoria było jednym z najmocniejszych i najliczniejszych w Zagłębiu, skupiało ono swoich członków w sekcjach sportowych (bokserskiej, gimnastycznej, kolarskiej, lekkoatletycznej, piłki nożnej, szermierki, tenisowej, wioślarskiej) oraz rozrywkowych (chóralnej, gier towarzyskich, krykietowej, łyżwiarskiej, muzycznej, scenicznej, szachowej, wrotkowej oraz krajoznawczej).

W 1922r. TS Victoria zostało przyjęte do Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Krakowie. Było to efektem wspólnych działań klubów Zagłębia. 2 lutego 1922r z inicjatywy TS Victoria odbyło się pierwsze zebranie organizacyjne klubów sportowych Zagłębia Dąbrowskiego. Udział w nim wzięli przedstawiciele sosnowieckich drużyn TS Victoria, KS Sosnowiec, KS Zjednoczenie Młodzieży Polskiej, KS Wirginia, KS Jordan oraz KS Orion oraz będzińskiego Hakoach. W wyniku kolejnych zebrań powołano do życia Związek Piłki Nożnej Zagłębia Dąbrowskiego i zobligowano zarząd do rozpoczęcia działań w sprawie przystąpienia jako podokręg do Krakowskiego OZPN. 30 marca 1922r. podzielono wszystkie zgłoszone do gry kluby na 3 grupy, TS Victoria znalazła się wraz z KS Sosnowiec, KS Wirginia, Wartą Zawiercie i Wartą Częstochowa. Grupę B stanowiły będziński Hakoach, Korona Niwka, ZMP Sosnowiec, KS Sosnowiec II, Victoria II i Wirginia II. Ustalono również terminarz rozgrywek grupy A. W pierwszym meczu, rozegranym 16 kwietnia 1922r. TS Victoria Sosnowiec wygrało z Wartą Zawiercie 12:0. Pierwszy sezon rozgrywkowy zakończył się triumfem zespołu KS Sosnowiec, który został pierwszym mistrzem Zagłębia Dąbrowskiego.
Drużyna piłki nożnej TS Victoria Sosnowiec w 1923r. zajęła II miejsce w grupie I, ponownie zwyciężył KS Sosnowiec, z którym Victoria zremisowała 0:0. W roku tym rozegrano również spotkania towarzyskie z takimi rywalami, jak Korona Kraków, Sparta Kraków, Podgórze Kraków, rezerwy Cracovii, Tarnovia, oraz mistrz Górnego Śląska – Ruch Hajduki Wielkie – z którym mecz uświetnił uroczystość poświęcenia nowego boiska – TS Victoria wygrała 3:1. Pikanterii wydarzeniu dodaje fakt, że o tej samej porze w tym samym dniu Ruch grał również spotkanie z KS Sosnowiec. Niestety nie jest do końca jasne, który klub grał z pierwszym składem, a który z rezerwami Ruchu.

Rok 1924r. przyniósł występy w grupie B poszerzonej o drużyny spoza Sosnowca. Victoria ponownie zajęła drugie miejsce za KS Sosnowiec, wygrywając jednak mecz z mistrzami 4:1. Ponieważ obie te drużyny zdobyły jednakową ilość punktów, o mistrzostwie zadecydował dodatkowy, niezwykle zacięty mecz, który drużyna Victorii przegrała 2:3 po golu strzelonym w dogrywce. Mecze towarzyskie rozegrano z krakowskimi klubami Wawel, Korona oraz rezerwami Wisły. 17 sierpnia 1924r. zespół Victorii rozegrał pierwsze spotkanie międzynarodowe goszcząc Makkabi Brno, które rozgromiło sosnowiczan 1:11.

Pierwszy tytuł mistrzowski Victoria zdobyła w 1925r. Wyczyn ten został powtórzony w roku 1926, gdy w dodatkowym spotkaniu Victoria wygrała z KS Sosnowiec 2:1. Czasy te niestety obfitowały w dużą ilość walkowerów oraz częste weryfikacje wyników. W rozgrywkach o awans do A klasy drużyna Victorii walczyła z mistrzami krakowskiej, tarnowskiej i bielskiej klasy B, jednak w sześciu meczach zdobyła jedynie 1 punkt i nie uzyskała awansu.
W sezonie 1927 drużyny z terenu Zagłębia Dąbrowskiego zostały włączone do podokręgu sosnowieckiego I ligi Górnośląskiego OZPN. Victoria ponownie uległa KS Sosnowiec i zajęła II miejsce w tabeli. W roku tym otworzono również nowe boisko klubu, mecz inauguracyjny rozegrany został z rezerwami Wisły Kraków. W latach 1925 – 1926 powołano do życia fundusz gromadzący środki na budowę tego obiektu, jednym z jego sponsorów był Franciszek Kiepura, ojciec najsłynniejszego gracza Victorii, tenora Jana Kiepury, który występował w Victorii wraz z bratem Władysławem. Jan Kiepura stał się z czasem również mecenasem sosnowieckiego piłkarstwa.

W sezonie 1928 powołano do życia nowy Kielecki Okręgowy Związek Piłki Nożnej, początkowo z siedzibą w Sosnowcu, do którego przystąpiły kluby z Zagłębia i Częstochowy, a po roku również z Kielc i Radomia. W sezonie drużyna zdobyła w ładnym stylu kolejny tytuł mistrzowski, tym razem jednak mistrza okręgu. Uprawniał on do udziału w eliminacjach do Ligi Państwowej, jednakże rywale, Garbarnia Kraków z okręgu krakowskiego i Pogoń Katowice z górnośląskiego, okazali się zbyt mocnym przeciwnikiem. Był to największy sukces sosnowieckiego piłkarstwa w latach dwudziestych.
W sezonie 1929 Victoria zajęła II miejsce, za KS Sosnowiec, a kolejny tytuł mistrzowski wywalczyła w roku 1930. Na wspomnienie zasługuje fakt, że drugie miejsce w roku 1930 zajęła drużyna Hakoach Będzin, która również występuje w rozgrywkach Retro Ligi, remisując w Sosnowcu z Victorią 1:1 i przegrywając w Będzinie 2:4. Walka o mistrzostwo okręgu kieleckiego nie powiodła się, mimo wyrównanej walki z Wartą Zawiercie i RKS Radom.
Sezon 1930 był niestety dla dwóch najmocniejszych klubów Sosnowca ostatnim w historii. Z powodu kłopotów finansowych obu klubów, przy jednoczesnej niekorzystnej decyzji magistratu nakładającej na nie wysokie opłaty, w dniu 1 marca 1931r. doszło do połączenia KS Sosnowiec i TS Victoria, powołano do życia STS Unia Sosnowiec. Barwami nowopowstałego kluby stała się kompilacja bieli, czerwieni KS Sosnowiec i zieleni TS Victoria, widoczna do dziś w logo Zagłębia Sosnowiec.

KLUB WSPIERAJĄ:

GALERIA DRUŻYNY: