WKS 37 PUŁK PIECHOTY

OPIS

WKS 37pp Kutno to sekcja sportowa Stowarzyszeniu Historycznego „Pułk 37”. Amatorska drużyna piłkarska powstała na koniec 2018 roku, aby zacząć rozgrywki pod szyldem Retro Ligi. Drużyna skupia pasjonatów historii i sportu nie tylko piłki nożnej. Klub powstał na przełomie lat dwudziestych, gdy w Kutnie na stałe zakwaterowano 37pp. Już w 1920r. piłkarze kutnowskiego pułku rozgrywali mecze z 10pp. z Łowicza i 2 pułkiem szwoleżerów z Włocławka. Spotkania organizowano na placu ćwiczeń przy ul. Narutowicza (obecny Ośrodek Sportów Wodnych). Z początkiem tat 30-tych wojskowi zaczęli występować na arenie sportowej jako WKS BORUTA KUTNO. W 1933 prezesem Boruty został mjr Franciszek Uchrynowicz. Jednym  z działaczy drużyny był mjr. Henryk Reyman. Znany był ze swojej działalności sportowej na terenie całej polski. Major Reyman przybył z Krakowa do Kutna w 1934r. W 37pp był oficerem zawodowym, dowódcą 1 batalionu. W Krakowie- długoletni kapitan piłkarskiej drużyny mistrza Polski Wisły Kraków, reprezentant Polski, olimpijczyk. Członkami klubu byli oficerowie, podoficerowie i żołnierze 37 pp. Wielu czołowych sportowców kutnowskich odbywało służbę wojskową w rodzinnym mieście i reprezentowało barwy WKS Boruta. W klubie zorganizowano sekcje: bokserską, jeździecką, piłki nożnej i strzelectwa sportowego. Propagowano wśród żołnierzy lekkoatletykę, gimnastykę i szermierkę. Z chwilą wybuchu II wojny światowej, klub zawiesił działalność sportową. Po wojnie WKS Boruta zniknął ze sportowej mapy Kutna.


SUKCESY

Retro Liga sezon 2019 – 3 miejsce

Retro Liga sezon 2020 – 4 miejsce (przegrana po rzucie monetą)

1 Mila – Retro Mila – 1 miejsce Tomasz Karczewski

65 Orlen Memoriał Janusza Kusocińskiego – 2 miejsce Witold Walczak, 3 miejsce Konrad Lebiedowicz

INFORMACJE O KLUBIE

PEŁNA NAZWA
WKS 37PP, WKS „Boruta” Kutno
TRENER
Brak
PREZES
Michał Lebiedowicz
ROK POWSTANIA
1920
ADRES
ul. Łokietka 2/2, 99-300 Kutno
TELEFON
506-959-829
MAIL
wks.37pp@retroliga.com.pl

DRUŻYNA

#Zawodnik
Michał Lebiedowicz00
Marcin Wiśniewski00
Robert Kornacki00
Witold Walczak00
Konrad Lebiedowicz00
Marek Miętkiewicz00
Tomasz Rajski00
Jacek Świderski00
Przemysław Chmurski00
Marek Skowron00
Krystian Strzelecki00
Krystian Gołębiowski00
Mariusz Kaźmierczak00
Michał Janakowski00
Radosław Krupski00
Tomasz Wojda00
Rafał Gospoś00
Tomasz Karczewski00
Andrzej Jóźwiak00
Andrzej Grzegorek00
Kamil Miszczak00
Jakub Bożym00
Radosław Saganiak00
Tomasz Kuleczka00
Waldemar Uściński00
Rafał Miszczak00

HISTORIA DRUŻYNY

Klub powstał na przełomie lat dwudziestych, gdy w Kutnie na stałe zakwaterowano 37pp. Już w 1920r. piłkarze kutnowskiego pułku rozgrywali mecze z 10pp. z Łowicza i 2 pułkiem szwoleżerów z Włocławka. Spotkania organizowano na placu ćwiczeń przy ul. Narutowicza (obecny Ośrodek Sportów Wodnych). Otwarcie nowego boiska 37 pp., przy dworcu kolejowym, nastąpiło 8 kwietnia 1923 r. W początkach lat trzydziestych oddano do użytku boisko przy koszarach na ul. Grunwaldzkiej. W tym też okresie wojskowi zaczęli występować na arenie sportowej jako WKS BORUTA KUTNO. W 1933 prezesem Boruty został mjr Franciszek Uchrynowicz. Mając u boku takich działaczy jak: por. Julian Dzięciołowski, por. Zygmunt Gajewski, kpt. Witold Marian Jachimowicz, por. Dionizy Martowicz, kpt. Henryk Reyman i kpt Stanisła Tondos, stworzył silny klub, który odgrywał przodującą rolę w sporcie kutnowskim. Członkami klubu byli oficerowie, podoficerowie i żołnierze 37 pp. Wielu czołowych sportowców kutnowskich odbywało służbę wojskową w rodzinnym mieście i reprezentowało barwy WKS Boruta. W klubie zorganizowano sekcje: bokserską, jeździecką, piłki nożnej i strzelectwa sportowego. Propagowano wśród żołnierzy lekkoatletykę, gimnastykę i szermierkę. Z chwilą wybuchu II wojny światowej, klub zawiesił działalność sportową. Po wojnie WKS Boruta zniknął ze sportowej mapy Kutna.

PODOKRĘG PIŁKI NOŻNEJ W KUTNIE

Siedzibę Zachodniego Podokręgu Związku Piłki Nożnej w 1935 r. przeniesiono z Włocławka do Kutna. Odbyło się to z inicjatywy dwóch wybitnych kutnowskich działaczy: mjr. H. Reymana i Z. Sienkiewicza. Obaj znani byli ze swej działalności sportowej na terenie całej polski. Major Reyman przybył z Krakowa do Kutna w 1934r. W 37pp był oficerem zawodowym, dowódcą 1 batalionu. W Krakowie- długoletni kapitan piłkarskiej drużyny mistrza Polski Wisły Kraków, reprezentant Polski, olimpijczyk. W 1937 r. powstał i rozpoczął działalność w Kutnie Północny Podokręg Łódzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Obejmował on działalnością powiaty: kutnowski, łęczycki, łowicki i włocławski. Do rozgrywek organizowanych w tym roku przez Kutno, przyłączyły się zespoły powiatu płockiego. Prowadzono rozgrywki w klasach A i B. W klasie A startowały: Sokół Kutno, Strzelec Kutno, Cujavia Włocławek, Makabi Włocławek i orlęta Aleksandrów Kujawski. W rozgywkach klasy B brały udział: WKS Boruta, KPW, Jutrznia, Makabi, Tur z Kutna, Szturm i Hakoah ze Skierniewic, Masovia i Hapoel z Płocka. Grały również Erzet Żychlin, DKS Dobrzelin, WKS 10 p.p. Łowicz, Strzelec Aleksandrów Kujawski i ŁKS Lipno. W 1937 r. rozpoczęto rozgrywać tradycyjne spotkania międzymiastowe pomiędzy reprezentantami Płocka i Kutna. W inauguracyjnym meczu Kutno pokonało Płock 3:1. Wybuch II wojny światowej przerwał na długie lata działalność podokręgu kutnowskiego.

STADION MIEJSKI

„Kutnowianka” przy ul. Oziębłowskiego 1 – miejsce gdzie odbywają się spotkania WKS 37pp w Retro Lidze.

W 1930r. Kutno doczekało się obiektu, jak na ówczesne czasy, dość nowoczesnego. Boisko powstało z inicjatywy prezesa Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, znanego obywatela ziemskiego Adama Zawadzkiego, który za symboliczną złotówkę sprzedał klubowi teren pod jego budowę. Większą część  prac przy budowie wykonali społecznie szeregowi członkowie organizacji TG Sokół. 20 lipca 1930r. zostało dokonane otwarcie boiska przy ul. Sokolej, zwanego potocznie Sokolnią (późniejszy stadion Kutnowianki). Obiekt posiadał: boisko piłkarskie, proste urządzenia lekkoatletyczne, szatnię dla zawodników i sędziów oraz pomieszczenia gospodarcze. Zbudowano tylko odcinek bieżni prostej, na której można było rozgrywać biegi na dystansach do 100m.

Stowarzyszenie Historyczne "Pułk 37" z Kutna

Stowarzyszenie Historyczne „Pułk 37” rozpoczęło swoją działalność w 2009 roku. Zrzesza osoby zainteresowane historią wojskowości, odtwarzaniem i podtrzymywaniem tradycji wojskowych i patriotycznych, renowacją wyposażenia, umundurowaniem, uzbrojeniem i wyszkoleniem Wojska Polskiego ze szczególnym uwzględnieniem Wojska  II Rzeczypospolitej. Inicjujemy i organizujemy działalność własną, publiczną i zleconą, a w szczególności: naukową, rekonstrukcyjną, popularyzatorską, kulturalną i turystyczną. Współpracujemy z administracją państwową, samorządową, a także placówkami muzealnymi, ośrodkami kultury oraz organizacjami społecznymi. Organizujemy wystawy, spotkania oraz lekcje żywej historii dla dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie Historyczne „Pułk 37” stało się rozpoznawalne w kręgach rekonstruktorów w całej Polsce dzięki organizowaniu Zlotu Grup Rekonstrukcji Historycznych “Odyseja Historyczna” w Kutnie i Leszczynku. W 2018 roku rozpoczęła działalność sekcja sportowa Stowarzyszenia – nazwana WKS 37pp Kutno. Choć już wcześniej przedstawiciele brali udział w organizowanych przez Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty turniejach piłkarskich w Łowiczu. Podczas edycji „Odyseji Historycznej” w roku 2018 zorganizowaliśmy mecz pokazowy POLSKA-NIEMCY- drużyny były złożone z rekonstruktorów odtwarzających polskich i niemieckich żołnierzy z kampanii wrześniowej 1939r. Już w 2019 na stałe weszliśmy do RETRO LIGI dając ciekawe oraz pełne emocji spotkania.


SUKCESY

Retro Liga sezon 2019 – 3 miejsce

Retro Liga sezon 2020 – 4 miejsce (przegrana po rzucie monetą)

1 Mila – Retro Mila – 1 miejsce Tomasz Karczewski

65 Orlen Memoriał Janusza Kusocińskiego – 2 miejsce Witold Walczak, 3 miejsce Konrad Lebiedowicz

GALERIA KLUBU:​