Kolejka czwarta – zapowiedź

Przepiękna sobota oświetlona słonecznym światłem zapowiada dobre chwile, które można spędzić oglądając zmagania retro sportowców. Zapraszamy serdecznie na sportowe boiska ponieważ dziś rozegrane zostaną dwa spotkania w Retro Lidze. Godzina 13:30 rozpocznie spotkanie w Kutnie gdzie miejscowy WKS 37 Pułk Piechoty spotka się z dżentelmenami reprezentującymi LKS Pogoń Lwów Retro Liga Żarów. Tuż przed meczem spotkaliśmy się z przedstawicielem Lwowskich Batiarów, którego wypowiedź przeczytają Państwo poniżej:

Piłka i historia to jest to co nas napędza. W Retro lidze mamy to wszystko razem. Możemy pobawić się kopiąc piłkę i jeszcze mówić o historii piłki a w szczególności o historii lwowskiej piłki. Jesteśmy dolnoślązakami a więc potomkami Lwowiaków. Lwów i lwowska piłka jest w nas. Skąd powiedzenie “Lwowskie Batiary”? Batiar lub baciar to taki cwaniak z lwowskiej ulicy, taki swój chłop. Kiedy myślimy o nadchodzącym spotkaniu to na myśl przychodzi motywacja historyczna i sportowa. Po prostu staramy się bawić piłką, nastroje zawsze są pozytywne. Jedziemy do Kutna aby rozegrać dobre zawody. Jakie wnioski… Na tym etapie, jako beniaminek, cały czas uczymy się. Daje nam to dużo radości na treningach. Szczególnie piłka, która robi co chce . Co do grafiki – plakatu meczowego – to mamy zdolnego baciara z obrony i On zajmuje się tworzeniem tak ciekawych rzeczy jak plakaty, szalik klubowy itp. Cieszymy się , że jest z Nami.”

Drugie spotkanie to pojedynek WKS 42 Pułku Piechoty Białystok z doświadczoną drużyną WKS Grodno Kozienice, która zawsze walczy o najwyższe cele. Spotkania z udziałem zawodników WKS Grodno zawsze stoją na wysokim poziomie technicznym, tym bardziej zapraszamy na stadion lekkoateltyczny „Zwierzyniec” gdzie swoje domowe spotkania rozgrywa WKS 42 Pułk Piechoty. Będą państwo podziwiać dwie drużyny, które zaprezentują się w najmocniejszych składach. Przed spotkaniem udało się porozmawiać z Kamilem Niesterowiczem reprezentującym zawodników z Białegostoku. Oto co powiedział przed nadchodzącą rywalizacją:

Damian Rosa (retroliga.com.pl):

Dlaczego podjęliście decyzję o uczestnictwie w rozgrywkach Retro Ligi?

Kamil Niesterowicz:

Będę mało oryginalny i zacytuję odpowiedź z naszego poprzedniego wywiadu tj.:

Temat Retro Ligi pojawił się już w 2020r. za sprawą znajomości z Prezesem Piotrkiem, następnie wpływ miały też występy towarzyskie z drużyną Strzelca z Choroszczy.

Niepodważalnym argumentem na start w rozgrywkach jest to, że możemy w ciekawy sposób wypromować i przypomnieć o istnieniu WKS 42 PP, który jest bardzo ważny dla kibiców z Białegostoku”

Dodatkowo dodam, że sama inicjatywa Retro Ligi jest czym wyjątkowym. Uczestniczenie w tym projekcie jest super przygodą. Zagrać w strojach i przede wszystkim w butach, które są praktycznie identyczne jak te, w których grali nasi przodkowie jest czymś niesamowitym i wzbudzającym zainteresowanie oraz ciekawość osób trzecich. Nie można tego porównać do dzisiejszych czasów, gdzie półki sklepowe uginają się od wszelkiej maści butów sportowych. Retro Liga jest taką lekcją historii, gdzie za pomocą piłki nożnej którą mniej lub bardziej kochają wszyscy możemy pokazać „jak to było kiedyś”.

Damian Rosa (retroliga.com.pl):

Jak wyglądają pierwsze treningowe kroki aby przygotować zespół do retro rozgrywek ?

Kamil Niesterowicz:

Trening 4 razy w tygodniu, zajęcia teoretyczne z taktyki, konsultacje z psychologiem i dietetykiem oraz trenerem od przygotowania fizycznego – tak wyglądają nasze przygotowania…

Oczywiście żartuję sobie. Udział w retro Lidze traktujemy jako przygodę. Oprócz tego każdy z nas ma dużo innych zajęć i obowiązków. Czasami uda się nam raz na jakiś czas spotkać i pokopać retro piłkę w retro butach i to w zasadzie tyle. Obecnie więcej czasu zajmuje nam przygotowanie się do tego meczu w postaci organizacji tego wydarzenia. Debiutujemy przed własną publicznością, trzeba było dograć kwestie związane z wynajmem boiska, załatwić sędziów oraz odpowiednie stroje dla nich czy dogadać spikera który to wszystko poprowadzi. Pierwszy raz jest zawsze trudniejszy co nie znaczy, że z czymś sobie nie poradzimy. Jedyne na co nie mamy wpływu to pogoda ale jak to mówią „match footballowy niezależnie od pogody rozpocznie się”.

Dodatkowego smaczku temu meczu dodaje fakt, że są to retro derby. W latach 20 i 30 obie drużyny rywalizowały ze sobą w ramach Wileńskiego i Białostockiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Także czeka nas ciekawe historyczno – piłkarskie widowisko.

Damian Rosa (retroliga.com.pl):

Derby zawsze są wyjątkowe a emocje, które im towarzyszą są mocnym magnesem dla lokalnej publiczności. Kamil, jesteście obecni w mediach społecznościowych tj.: facebook. Twitter. Kto jest autorem waszych materiałów wideo i foto, które cieszą się tak dużą popularnością ?

Kamil Niesterowicz:

Na wyjazdowym meczu w Kutnie towarzyszył nam przyjaciel drużyny Grześ, który jak pewnie większość z Was widziała ma duży talent do tworzenia produkcji wideo. Mamy nadzieję, że jak czas mu pozwoli to jeszcze niejednokrotnie będzie okazja do utrwalenia naszych boiskowych poczynań. Taki film jest nie tylko pamiątką ale również mocno przyczynia się do promocji projektu Retro Ligi jak i naszej drużyny.

Mamy też szczęście, że jeden z naszych zawodników Kamil(ogólnie mamy 4 Kamilów 😉) jest sportowym fotografem i wszystkie zdjęcia jakie można oglądać na naszych social mediach są jego autorstwa. Niby „to tylko zdjęcia” ale zrobione przez kompetentną osobę oddają ten specyficzny klimat.

Damian Rosa (retroliga.com.pl):

Jakie nastroje panują w drużynie przed spotkaniem z WKS Grodno Kozienice?

Kamil Niesterowicz:

Będzie to pierwszy mecz u siebie co jest dla nas czymś nowym. Mimo, że jesteśmy typowymi amatorami to nastroje i cel jest jeden a mianowicie wychodzimy na boisko żeby wygrać. Już wcześniej wspominałem, że zaangażowania i charakteru nam nie zabraknie oczywiście pamiętając, że wszyscy jesteśmy dżentelmenami.

Liczy się dla Nas dobra zabawa. Na trybunach będą nasze zarówno Nasze rodziny jak i znajomi więc mamy nadzieję, że razem z kolegami z WKS Grodno stworzymy ciekawe widowisko.

Damian Rosa (retroliga.com.pl):

Szanując twój cenny czas postawię jeszcze jedno pytanie. Debiutujecie w rozgrywkach w obecnym sezonie. Macie już pierwsze doświadczenia ze społecznością Retro Ligi. Jakie wrażenia na obecnym etapie Waszego uczestnictwa w tym historycznym projekcie przedstawiłby dziś Kamil Niesterowicz?

Kamil Niesterowicz:

Rozegraliśmy dopiero jedno spotkanie w ramach rozgrywek Retro Ligi więc na obszerne wnioski jest jeszcze trochę za wcześnie. Przed rozegraniem pierwszego meczu liczyliśmy, że nie będzie łatwo i tak też było. Wiedzieliśmy natomiast, że atmosfera i cała otoczka towarzysząca Retro Lidze, meczowi będzie inna niż zwykle i tak też było.

Damian Rosa (retroliga.com.pl):

Dziękuję za rozmowę. Powodzenia na boisku!

Zapraszamy Państwa na stadiony. Zawody odbędą się bez względu na pogodę.