Kim jesteśmy?

O Nas

Retro Liga jest ogólnopolskim stowarzyszeniem sportowo-historycznym skupiającym zespoły odtwarzające polskie kluby sportowe działające w II RP i nieistniejące po 1939r. Głównym założeniem naszego projektu jest wskrzeszenie rozgrywek piłki nożnej opartych na przedwojennych przepisach, strojach i klimacie. Inicjatorem powstania Retro Ligi było Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza. Jego Prezes, Piotr Marciniak, odnalazł w 2014r. w Centralnej Bibliotece Wojskowej przepisy (instrukcje techniczne) dotyczące wyglądu koszulki i butów wojskowych do gry w piłkę nożną. Analizując przedwojenną prasę ustalono wygląd i kolorystykę strojów piłkarskich Wojskowego Klubu Sportowego 10. Pułku Piechoty w Łowiczu. Po uszyciu strojów sportowych i zrekonstruowaniu butów piłkarskich rozegrano w 2017r. pierwszy mecz retro pomiędzy drużynami WKS 10. Pułk Piechoty w Łowiczu i Pogoni Lwów. Dwa lata później udało się zorganizować spotkanie, w których jedna z drużyn grała w odtworzonych, przedwojennych strojach reprezentacji Polski.
Rozgrywki ogólnopolskiej Retro Ligi zainaugurowano w 2019r. Pierwszym Mistrzem Polski została drużyna Lechji Lwów z Dzierżoniowa. W 2023r. do rywalizacji przystępuje osiem zespołów:
Lechja Lwów z Dzierżoniowa, WKS 10. Pułk Piechoty z Łowicza, WKS 37. Pułk Piechoty z Kutna, TS Victoria Sosnowiec, Pogoń Lwów Retro Liga z Żarowa, WKS 42. Pułk Piechoty z Białegostoku, Czarni Lwów z Wałbrzycha i Strzelec Białystok z Choroszczy.
Retro Liga to nie tylko piłka nożna. Zajmujemy się również badaniem historii innych dyscyplin sportu rozwijających się w II RP, muzealnictwem sportowym, wydawnictwami sportowo-historycznymi, historią naszych lokalnych społeczności, a także wspieramy osoby potrzebujące.
Naszą inicjatywę popiera wiele osób ze świata sportu: m. in. Joanna Jóźwik, Andrzej Strejlau, Ireneusz Jeleń, Tomasz Smokowski, Andrzej Twarowski, Sebastian Mila, Robert Korzeniowski.
Zachęcamy również Państwa do wsparcia naszej unikatowej na skalę europejską inicjatywy.
 

Retro Ligę wspierają:

Podmioty wspierające drużyny Retro Ligi:

W Retro Lidze rywalizują:

W rozgrywkach Retro Ligi sezonu 2023 o tytuł Mistrza Polski walczą:

KONTAKT