RETRO LIGA dla WOŚP i na rzecz pomocy dzieciakom !

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy coraz bliżej !

Hasło tegorocznej akcji to „Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku dzieci”. Jak podkreślają przedstawiciele Fundacji WOŚP, oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są również poradnie okulistyki dziecięcej, które wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Dlatego też zebrane pieniądze podczas finału w 2022 roku zostaną przeznaczone na zakup m.in. angiografów dwupłaszczyznowych do leczenia siatkówczaka, najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci, lamp szczelinowych do diagnostyki przedniego odcinka oka, mikroskopów czy też stołów operacyjnych.

Retro Liga włącza się do akcji w szczególny sposób. Na aukcję dostępną w serwisie allegro wędrują bowiem dwie koszulki tj.: Lechji Lwów oraz Czarnych Lwów.

 

Na aukcji allegro znajduje się dokładna kopia koszulki klubu Czarni Lwów-uszyta ok 3 lat temu na podstawie zachowanych zdjęć oraz dokumentów. Co ciekawe koszulka ma herb-logo Czarnych wyhaftowany ręcznie ! Indywidualność przedsięwzięcia podkreśla fakt, że koszulka nie jest możliwa do zakupu w wolnej sprzedaży. Wymiary: rozm L.

Na kolejnej aukcji możemy wylicytować kopię koszulki klubu Lechii Lwów-uszytą na podstawie zachowanych zdjęć oraz dokumentów na specjalny mecz RETRO w Gdańsku ( Gedania Gdańsk-Lechja Lwów).

Warto przypomnieć, żę Czarni Lwów to polski klub piłkarski (później wielosekcyjny sportowy, m.in. z sekcjami: hokeja na lodzie, lekkoatletyczną, narciarską, tenisa ziemnego i bokserską), założony we Lwowie w sierpniu 1903, jako I. Lwowski Klub Piłki Nożnej “Sława” Lwów przez uczniów I i II Szkoły Realnej.

Przez niemal sto lat powszechnie – choć mylnie – uznawany za najstarszy zespół piłkarski utworzony przez Polaków na ziemiach polskich. Współzałożyciel Związku Polskiej Piłki Nożnej (w 1911), a po odzyskaniu niepodległości Polskiego Związku Piłki Nożnej (w 1919) oraz Ligi Piłki Nożnej (w 1926).Jeden z najbardziej znanych klubów sportowych ze Lwowa. Jego drużyna piłkarska przez 7 sezonów występowała w polskiej I lidze, rozgrywając w niej w sumie 164 mecze, w których zdobyła 141 punktów, przy bilansie bramkowym: 120–186. Spore osiągnięcia zanotowała również sekcja hokejowa, dwukrotnie z rzędu plasując się na podium mistrzostw Polski, w 1935 zdobywając złoty medal.

Lechja Lwów również ma bogatą historię. To najstarszy polski klub piłkarski (później wielosekcyjny sportowy, m.in. z sekcją hokeja na lodzie i bokserską), założony we Lwowie latem 1903 przez uczniów III i VI Gimnazjum oraz byłych członków koła futbolistów Sokoła-Macierzy.W okresie międzywojennym jedna z czterech pierwszoligowych drużyn (obok Pogoni, Czarnych i Hasmonei) z tego miasta. Jego członkowie wywodzili się głównie ze środowisk kolejarskich, toteż niemal przez cały okres swego istnienia Lechia była kojarzona właśnie z tą grupą społeczną (nie z wojskiem, jak w czasach PRL twierdziło wielu).

 

Wirtualne derby wygra ta drużyna ,której koszulka sprzeda się za większą cenę !

 

Viktoria Sosnowiec na licytacji allegro poświęconej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej pomocy oferuje wyjątkową możliwość  – prawo do inauguracyjnego pierwszego kopnięcia piłki wg. wzoru z 1930 r. w pierwszym  organizowanym w Sosnowcu meczu Retro Ligi. 

 

Zapraszamy do licytacji !