Rocznica narodzin polskiej piłki nożnej

W dniu 14 lipca obchodzimy rocznicę narodzin polskiej piłki nożnej. Przed 126 laty, na ziemiach polskich, odbył się pierwszy udokumentowany mecz piłki nożnej. To wydarzenie miało miejsce podczas II Powszechnej Wystawy Krajowej we Lwowie, która zajmowała obszar 50 hektarów. Na wystawie, podzielonej na trzydzieści cztery działy, prezentowano osiągnięcia Polaków z różnych dziedzin, a także odbywały się konferencje i zloty, w tym zjazd członków Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

W pogodny dzień 14 lipca 1894 roku tłumy ludzi zjechały do Parku Stryjskiego, gdzie miały miejsce wystawy. Na pierwszym planie były pokazy gimnastyczne, które towarzyszyła orkiestra dęta. Następnie członkowie „Gimnastyczno-Śpiewaczego Koła Nauczycieli miasta Lwowa” oraz zawodnicy krakowskiego „Sokoła” wyszli na boisko i rozegrali pierwszy oficjalny mecz piłkarski. Był to pierwszy udokumentowany mecz, ponieważ próby grania w piłkę już odbywały się w Krakowie i Lwowie od co najmniej dwóch lat. Mecz trwał około sześciu minut i zakończył się rezultatem 1:0 na korzyść drużyny ze Lwowa. W tym meczu padł również pierwszy gol w historii polskiej piłki nożnej, zdobyty przez 16-letniego ucznia seminarium nauczycielskiego, Włodzimierza Chomickiego. Po tym trafieniu spotkanie zostało zakończone. Włodzimierz Chomicki, po II wojnie światowej, został przesiedlony na Ziemie Zachodnie, a jego ostatnim miejscem spoczynku jest cmentarz w Chocianowie. Na nagrobnej tablicy znajduje się informacja, że to właśnie on, Włodzimierz Chomicki, strzelił pierwszą bramkę w historii polskiej piłki nożnej.

Zatem 14 lipca to ważna data dla polskiego futbolu, która upamiętnia nie tylko narodziny tego pięknego sportu na naszej ziemi, ale także pierwsze kroki ku rozwojowi piłki nożnej w Polsce.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Retro Liga  podkreśla znaczenie zachowania tradycji i pamięci historycznej, które są nierozerwalnie związane z naszą kulturową tożsamością. To niezwykłe połączenie elementów piłki nożnej i historii sportu stanowi projekt, który koncentruje się na przedwojennych rozgrywkach piłkarskich, ze szczególnym uwzględnieniem klubów, które zakończyły swoje funkcjonowanie w 1939 roku.

Tekst : Marcin Orliński (Retroliga, LKS Lechja Lwów Dzierżoniów)