Uczestnicy Wielkiego Finału Retro Ligi – #5 WKS 37 Pułk Piechoty KUTNO

Historia i sukcesy WKS 37 Pułku Piechoty Kutno

Wojskowy Klub Sportowy 37 Pułku Piechoty z Kutna to drużyna z niezwykłą historią, która sięga lat dwudziestych XX wieku. Dziś, dzięki pasjonatom sportu i historii, klub ten odradza się na nowo w ramach Retro Ligi. To sekcja sportowa Stowarzyszenia Historycznego „Pułk 37”, która kontynuuje tradycje piłkarskie i sportowe swoich poprzedników.

 

Powstanie drużyny i początki piłki nożnej w Kutnie

Amatorska drużyna piłkarska WKS 37pp Kutno została założona pod koniec 2018 roku, aby wziąć udział w rozgrywkach Retro Ligi. Choć klub odrodził się w nowoczesnych czasach, jego korzenie sięgają lat dwudziestych XX wieku, gdy w Kutnie na stałe zakwaterowano 37. Pułk Piechoty. Już w 1920 roku piłkarze kutnowskiego pułku rozgrywali mecze z 10. Pułkiem Piechoty z Łowicza oraz 2. Pułkiem Szwoleżerów z Włocławka. Spotkania te odbywały się na placu ćwiczeń przy ul. Narutowicza, gdzie obecnie znajduje się Ośrodek Sportów Wodnych.

Z początkiem lat trzydziestych piłkarze wojskowi zaczęli występować na arenie sportowej jako WKS Boruta Kutno. Klub ten miał szerokie wsparcie lokalnej społeczności oraz władz wojskowych. W 1933 roku prezesem Boruty został mjr Franciszek Uchrynowicz, a jednym z najbardziej znanych działaczy drużyny był mjr Henryk Reyman – postać o szczególnym znaczeniu dla polskiego sportu.

Postać mjr Henryka Reymana

Major Henryk Reyman to legenda polskiego futbolu. Był wieloletnim kapitanem drużyny Wisły Kraków, reprezentantem Polski, a także olimpijczykiem. W 1934 roku przybył do Kutna, aby objąć stanowisko dowódcy 1. batalionu 37 Pułku Piechoty. Jego sportowe doświadczenie i pasja do piłki nożnej miały duży wpływ na rozwój klubu WKS Boruta. W klubie aktywnie działali oficerowie, podoficerowie i żołnierze 37pp, a wielu czołowych sportowców Kutna, pełniących służbę wojskową, reprezentowało barwy Boruty.

Sekcje sportowe i działalność WKS Boruta

Wojskowy Klub Sportowy Boruta Kutno nie ograniczał się tylko do piłki nożnej. Klub prowadził również sekcje bokserską, jeździecką, strzelecką i propagował inne dyscypliny sportowe, takie jak lekkoatletyka, gimnastyka i szermierka. Z chwilą wybuchu II wojny światowej, klub zawiesił swoją działalność, a po wojnie WKS Boruta zniknął ze sportowej mapy Kutna.

Współczesna reaktywacja w Retro Lidze

Dziś WKS 37pp Kutno, kontynuując bogatą historię swojego poprzednika, bierze udział w rozgrywkach Retro Ligi. Drużyna powstała z miłości do historii i sportu, skupiając pasjonatów, którzy pragną pielęgnować dawne tradycje. W Retro Lidze zespół odnosi sukcesy, zajmując 3. miejsce w sezonie 2019 oraz 4. miejsce w sezonie 2020 (przegrana po rzucie monetą).

Sukcesy sportowe:

  • Retro Liga sezon 2019 – 3. miejsce
  • Retro Liga sezon 2020 – 4. miejsce (po rzucie monetą)
  • 1 Mila – Retro Mila – 1. miejsce Tomasz Karczewski
  • 65. Orlen Memoriał Janusza Kusocińskiego – 2. miejsce Witold Walczak, 3. miejsce Konrad Lebiedowicz

Kontynuacja tradycji

WKS 37pp Kutno to przykład tego, jak sport może być nośnikiem historii. Dzięki współczesnym działaniom Stowarzyszenia Historycznego „Pułk 37”, pamięć o kutnowskich wojskowych sportowcach nie zaginęła, a ich duch rywalizacji wciąż żyje na boiskach Retro Ligi. Drużyna nie tylko przypomina o chlubnych tradycjach 37. Pułku Piechoty, ale także pisze nowy rozdział swojej sportowej historii, odnosząc sukcesy i pielęgnując tożsamość lokalnej społeczności.