WKS Grodno – Hakoach Będzin

W pierwszym meczu inauguracyjnej kolejki Retro Ligi w sezonie 2021 wicemistrz Retro Ligi – drużyna WKS Grodno podejmował trzecią drużynę minionego sezonu – będziński Hakoach. Gospodarze dotychczas rozegrali jedyne spotkanie z ekipą z Będzina – przegrywając w zeszłym sezonie na wyjeździe 0:3. Obszerna relację z tego spotkania zaprezentowało na swoim profilu facebookowym Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych:
„[…] Hakoach Będzin od pierwszych minut rzucił się do ataku i rozgrywał składne akcje. W 10 minucie jedną z akcji gości na bramkę zamienił Sebastian Czermak. Następne 20 minut meczu to akcja za akcją w wykonaniu obu drużyn, jednak to Hakoach wykorzystał zagapienie linii defensywnej gospodarzy i w 32. minucie Damian Humski podwyższył bilans bramkowy gości na 0:2. Na szczęście jednak zawodnicy WKS Grodno (Kozienice) nie podłamali się tym, przeciwnie – pokazali wyjątkowy charakter i sportowego ducha. Tuż po rozpoczęciu gry koronkową akcje przeprowadzili gospodarze, a kontaktową bramkę, po asyście Piotra Bolka, zdobył Daniel Wójcik. To dodało pewności siebie wojskowym, którzy rzucili się do odrabiania strat. W międzyczasie jednak Hakoach nie składał broni, po jednej z akcji piłka obiła poprzeczkę bramki bronionej przez Tomasza Sadowego. W rewanżu, podczas kolejnego ataku na bramkę gości, został sfaulowany w polu karnym Andrzej Czaplarski, który sam egzekwował „jedenastkę”. Pewnym i precyzyjnym strzałem pokonał on w 37. minucie bramkarza. Hakoach chcąc przełamać złą passę ponownie przystąpił do ataków, jednak były one nieskuteczne, choć kolejny raz szczęście dopisało gospodarzom – napastnik Hakoach ponownie uderzył piłką w poprzeczkę. Gospodarze odetchnęli z ulgą. Na przerwę drużyny schodziły przy wyniku 2:2. Mecz niejako rozpoczął się od nowa. Po zmianie stron zawodnicy WKS Grodno (Kozienice) wykorzystali warunki pogodowe, które w pierwszej połowie sprzyjały gościom. Teraz to oni grali mając wiatru na plecach, zaś słońce śmiało przebijające się zza chmur, padało na zaciętą i skupioną twarz golkipera Hakoach. Przez kilkanaście minut drugiej połowy z obu stron wyprowadzonych było wiele składnych akcji, które jednak nie zakończyły się zdobyczą bramkową. Gospodarze opanowali środek pola gry i tam głównie rozgrywali skórzaną futbolówkę swoje akcje. Goście próbowali szczęścia rozgrywając skrzydłami. Jednak postawni stoperzy gospodarzy: Jakub Gębczyk, Łukasz Czaplarski, Paweł Chołuj czy Remigiusz Bajer skutecznie blokowali ataki Hakoach. W pomocy i ataku coraz śmielej poczynali sobie z futbolówką Mateusz Wasita, Mateusz Zając, Sebastian Bartnik, Andrzej Czaplarski, Piotr Bolek, Marek Czyż. To właśnie koronkowa akcja przeprowadzona przez tą formację, a zakończona przez dwóch ostatnich zawodników doprowadziła do wyjścia na prowadzenie. W 61. minucie Piotr Bolek asystował z prawej strony do czyhającego w środku Marka Czyża, który zdobył bramkę na 3:2. Przyjezdni nie dawali jednak za wygraną, nie poddali się presji naszych zawodników. W zamieszaniu na polu karnym WKS Grodno sędzia dopatrzył się przewinienia gospodarzy i odgwizdał w 64. minucie gry rzut karny. Do piłki podszedł zawodnik Hakoach Łukasz Osadziński, który skutecznie wyegzekwował karę i wyrównał rywalizację na 3:3. W ostatnich 10 minutach gry coraz bardziej było widoczne były zmęczenie i błędy zawodników z Będzina, z kolei w szeregach gospodarzy panowały wysokie morale i ogromna chęć zwycięstwa. Widać to było na boisku – napastnicy zmarnowali kilka pewnych akcji, po których skórzana retro piłka powinna wpaść do siatki. Końcówka gry to popis Piotra Bolka. Skupił on na sobie ciężar gry, kilkukrotnie był zatrzymywany w pobliżu pola karnego przez przeciwników. Jednak w 86. minucie strzelił na 4:3, zaś w 90. minucie został skoszony przez przeciwnika w polu karnym drużyny z Będzina. Z profesorską pewnością zamienił on rzut karny na bramkę – 5:3. Gdy wydawało się, że sędzia odgwizda zakończenie meczu, Hakoach przeprowadziło ostatni skuteczny atak i w doliczonych czasie gry zmniejszyło przewagę na 5:4. Po tym sędzia główny zakończył widowisko.[…].”

Składy drużyn:
WKS Grodno: Remigiusz Bajer, Sebastian Bartnik, Piotr Bolek, Paweł Chołuj, Andrzej Czaplarski, Łukasz Czaplarski, Jakub Gębczyk, Marek Czyż, Mateusz Liszewski, Tomasz Rutkowski, Tomasz Sadowy, Mateusz Wasita, Daniel Wójcik, Krzysztof Zając, Mateusz Zając

Hakoach Będzin: Damian Rosa, Damian Kula, Grzegorz Kozioł, Grzegorz Janda, Cezary Papież, Bartosz Broen, Damian Humski, Damian Banasiewicz, Łukasz Osadziński, Krzysztof Błaszczyk, Krystian Biedroń, Sebastian Czermak, Radosław Pilnicki, Jakub Komenda, Artur Demianko, Marcin Szymański

Sędziowie: Szymon Pawluczuk oraz Hieronim Chyziński i Piotr Metlerski

Dreszczowiec na boisku Retro Ligi w Kozienicach. WKS Grodno (Kozienice) – Hakoach Będzin 5:4 8 maja br. na boisku przy…

Opublikowany przez Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Poniedziałek, 10 maja 2021