Inauguracyjny remis w Białymstoku

28 Maja 2022 r. swoim pięknem zapisał się w historii Białegostoku w rytm sportowej rywalizacji. Zmierzyły się bowiem po raz pierwszy drużyny gospodarzy WKS 42 Pułku Piechoty Białystok z goścmi reprezentującymi WKS Grodno Kozienice. Na temat pierwszej, tak ważnej a zarazem historycznej rywalizacji opowiedział redakcji Kierownik drużyny WKS 42 Pułk Piechoty – Kamil Niesterowicz. 

Kamil Niesterowicz (WKS 42 Pułk Piechoty Białystok):

Na ten dzień czekał każdy z nas. Pierwszy mecz w rozgrywkach o mistrzostwo Retro Ligi rozgrywany przed własną publicznością. Retro Liga ma za zadanie uczyć i przypominać o historii Polski, dawać satysfakcję graczom i dostarczać wyjątkowych emocji zgromadzonym widzom. Tak dokładnie było 28 maja. Ten dzień rozpoczęliśmy już od wczesnych godzin porannych. Było kilka spraw organizacyjnych do zrobienia i wydaje nam się, że sprostaliśmy wszystkim, na które mieliśmy wpływ. Na stadionie w Zwierzyńcu zgromadziło się około 300 kibiców chcących na własne oczy zobaczyć, jak to kiedyś było i poczuć ducha przedwojennego sportu. Na miejscu każdy mógł się zaopatrzyć w szal WKS, czy też poczytać specjalne wydanie “Gazety białostockiej”.

Kamil Niesterowicz (WKS 42 Pułk Piechoty Białystok):

Chwilę przed godziną 3 po południu zawodnicy obu klubów zostali wyprowadzeni przez trio sędziowskie na murawę Stadionu Zwierzynieckiego. Z dumą cały stadion przy akompaniamencie orkiestry z Tykocina odśpiewał Hymn Polski, a przedstawiciele obu drużyn wciągnęli flagi Polski na maszt. Po szybkiej prezentacji zawodników przez spikera miały miejsce krótkie podziękowania. Trykoty naszego klubu otrzymali gospodarze stadionu, którzy starali się jak mogli, żeby sprostać naszym wymaganiom, bo warto nadmienić iż ostatni mecz na tym obiekcie odbył się tam prawie 50 lat temu. Kolejną osobą, której podziękowaliśmy był sam Prezes Retro Ligi Piotr Marciniak. Jak na fanatyka historii przystało, Piotrek zadbał o każdy szczegół zakładając na tę okazję mundur garnizonowy z lat 1936-39. Po części oficjalnej mogliśmy już grać w piłkę. Chcąc jeszcze raz podkreślić, że nie jest to tylko zwykle granie, a oddanie szacunku i hołdu żołnierzom walczącym za ojczyznę jako pierwszy retro piłkę w Białymstoku kopnął Prezes Koła Byłych Żołnierzy 42 Pułku Piechoty i Ich Rodzin Pan Jerzy Kloza. Dla Pana Jurka, jak i dla nas była to wyjątkowa chwila. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Nie oznacza, że było to nudne widowisko. Każda z drużyn miała swoje sytuacje. Często figle próbował płatać dosyć mocno wiejący tego dnia wiatr. Co raz z trybun niósł się głośny okrzyk wspierający WKS, a jako że grały dwa wojskowe klubu sportowe to i ten remis był wskazany. Każdy uczestnik zawodów dawał z siebie wszystko i chciał pomóc swojej drużynie w odniesieniu zwycięstwa. Zawody sędziował Pan Łukasz Kuźma, który na codzień biega za jakoś tak dziwnie ubranymi, ekstraklasowymi zawodnikami . Po końcowym gwizdku podziękowaliśmy przeciwnikom za dobry mecz oraz wspólnie udaliśmy się pod sektor kibiców. Zawodnicy podziękowali licznej grupie za przybycie i doping, a kibice odwdzięczyli się tym samym za walkę na boisku do samego końca. Na koniec jeszcze wspólne pamiątkowe zdjęcie i mogliśmy się udać na “trzecią połowę”. Ta niestety długo nie trwała, bo koledzy z Kozienic byli ograniczeni czasowo. Czasu wystarczyło jedynie na to, żeby troszkę lepiej się poznać, wymienić opiniami o meczu i porozmawiać o Retro Lidze. Jeszcze raz dziękujemy kibicom za obecność, WKS Grodno za dobre zawody, a sponsorom i dobrym ludziom za pomoc i wsparcie.

WKS 42 Pułk Piechoty – WKS Grodno Kozienice 0:0

 

Drużyna WKS 42 Pułk Piechoty pragnie podziękować sponsorom oraz partnerom dzięki którym mogą brać udział w rozgrywkach Retro Ligi a  są nimi:

Stowarzyszenie Promocji Sportu
H&A&M

Dziękujemy!