Noc muzeów i nie tylko

Retro Liga to nie tylko rozgrywki piłki nożnej. Staramy się aktywnie uczestniczyć w życiu naszych lokalnych społeczności biorąc udział w wydarzeniach odbywających się nie tylko na terenie naszych miast.

W minioną sobotę Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza pomagało Muzeum w Łowiczu i Starostwu Powiatowemu w Łowiczu w organizacji łowickiej “Nocy muzeów”. Członkowie stowarzyszenia prezentowali na dziedzińcu muzeum wyposażenie wojskowe będące w ich posiadaniu. Szczególnym eksponatem był rekonstruowany przez stowarzyszenie samochód – łazik, który został przed wojną podarowany 10. Pułkowi Piechoty przez Zakłady Norblina – oddział w Głownie, gdzie mieściła się należąca do spółki walcownia blachy miedzianej. Obszerną historię rekonstrukcji samochodu przedstawił Piotr Marciniak w krótkim wywiadzie dla portalu “Nowy Łowiczanin”.

W Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie oraz w Muzeum Historycznym Skierniewic, również w ramach “Nocy muzeów”, członkowie Stowarzyszenia Historycznego “Pułk 37” demonstrowali uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających muzeum.

To już kolejna edycja “Nocy muzeów”, w której biorą udział drużyny grające w Retro Lidze.

Z kolei 17 maja 2021r. przedstawiciele będzińskiego Żydowskiego Towarzystwa Gimnastyczno-Sportowego Hakoach odebrali z rąk Starosty Będzińskiego list gratulacyjny i podziękowania za dotychczasową działalność oraz upowszechnianie i promowanie sportu w powiecie będzińskim.