Bramki, punkty, nagrody

Już w sobotę odbędzie się ostatnia w tym sezonie kolejka Retro Ligi. W Białymstoku rozegrane zostaną jednocześnie trzy spotkania: zajmujący czwarte miejsce w tabeli WKS 42 Pułk Piechoty zmierzy się z liderem – Lechją Lwów, wicelider Strzelec Białystok rozegra mecz z Pogonią Lwów Retro Liga z Żarowa, a w ostatnim spotkaniu zagrają zajmujący piąte miejsce Czarni Lwów i WKS 37 Pułk Piechoty z Kutna. Wszystkim spotkaniom będą przyglądać się nerwowo zawodnicy TS Victoria Sosnowiec (dotychczas trzecia drużyna tabeli) i WKS Grodno z Kozienic. Sytuacja w tabeli jest bardzo ciekawa, ponieważ zarówno do tytułu, jak i do podium aspiruje kilka drużyn.

Jednocześnie, w zasadzie w cieniu, trwać będzie rywalizacja o tytuł najlepszego strzelca sezonu i nagrodę im. Józefa Klotza. Aspirujących do tego tytułu jest także wielu zawodników, więc rywalizacja zapowiada się bardzo ciekawie. Po dotychczas rozegranych spotkaniach liderują w klasyfikacji snajperów Grzegorz Chłopek z Pogoni Lwów Retro Liga z Żarowa i Michał Oświęcimka z Czarnych Lwów z pięcioma trafieniami, tuż za nimi są kolejni “lwowiacy” – Paweł Sibik i Bartłomiej Zadrożny (obaj Lechja Lwów) oraz Damian Wiśniewski z Czarnych, a także Sebastian Czermak (TS Victoria Sosnowiec, jednak drużyna ta pauzuje) – cztery bramki. Kolejne miejsca zajmują gracze z trzema trafieniami – Piotr Popek i Patryk Łuka z Lechii, Paweł Wroczyński z Czarnych Lwów, białostoccy Strzelcy – Filip Roszkowski, Marcin Jaromiński i Damian Czyżewski oraz pauzujący: Andrzej Czaplarski z WKS Grodno, Krystian Biedroń i Damian Humski (zeszłoroczny król strzelców) z TS Victorii Sosnowiec.


Oprócz rywalizacji o tytuł najlepszego strzelca Retro Ligi drużyny walczą również o laur im. Henryka Martyny za najlepszą formację defensywną sezonu. Nagrodę zdobędzie drużyna, która straci najmniej bramek w sezonie. Liderami są drużyny WKS 42 Pułk Piechoty ze straconymi 7 bramkami, następnie Lechja Lwów z 10, Strzelec Białystok z 11 oraz WKS 37 Pułk Piechoty z 12 straconymi bramkami.


Od zeszłego sezonu przyznajemy również nagrodę fair play “Dżentelmen Retro Ligi” im. Wacława Kuchara, która może być przyznana indywidualnie oraz nagrodę fair play dla drużyny. Trofeum to honoruje szczególny czyn “czystej gry”, którego dokonał zawodnik, zespół sportowy, trener, czy działacz w związku z rozgrywkami Retro Ligi. Czynem tym pomógł innym, poświęcając nawet swoje szanse wygranej, dając tym samym wyraz szacunku dla pisanych i niepisanych praw w sporcie oraz pełnej respektu postawy wobec drugiego człowieka. Jest ona przyznawana przez Komitet Fair Play.


Patronami imiennymi nagród przyznawanych w Retro Lidze są wybitni przedwojenni polscy piłkarze:

Józef Klotz – był polskim piłkarzem żydowskiego pochodzenia, żyjącym w latach 1900-1941, grającym na pozycji napastnika. Strzelił on pierwszą bramkę w historii reprezentacji Polski.

Henryk Martyna – reprezentant Polski, olimpijczyk, uczestnik kampanii wrześniowej i powstania warszawskiego. Grał w reprezentacji Polski w latach 1930-1936 na pozycji obrońcy lub napastnika, wystąpił w 23 meczach i strzelił 4 bramki.

Wacław Kuchar – wszechstronny sportowiec, reprezentant Polski w piłce nożnej, hokeju na lodzie, lekkoatletyce i łyżwiarstwie szybkim, olimpijczyk, żołnierz. Patron retroligowej nagrody fair play – w meczu reprezentacji Polski z Węgrami po jego strzale węgierski bramkarz trafiony w głowę padł zemdlony na murawę. Sędzia nie przerwał spotkania, a Kuchar natychmiast zostawił piłkę przed opuszczoną bramką i zaczął udzielać pomocy zawodnikowi Węgier. Obrońcy węgierscy wybili piłkę, a sytuacja ta zaważyła na wyniku całego spotkania.


Autorzy dziękują Igorowi Onichimowskiemu za dane pomocne w napisaniu tego artykułu.

Marcin Orliński, Bartosz Broen