Finałowa Gala Retro Ligi 2023

W minioną sobotę na malowniczym boiskach w Żarowie i Wałbrzychu, odbyła się finałowa kolejka Retro Ligi – niezwykłych rozgrywek piłkarskich, które przenoszą nas w czasie do epoki międzywojennej. To wyjątkowe wydarzenie przypomina nam o dawnych czasach, kiedy piłka nożna stawała się czymś więcej niż tylko grą.

Retro Liga to inicjatywa, która powstała z pasji do historii oraz miłości do piłki nożnej. Jej celem jest przywrócenie ducha tamtych czasów, kiedy zasady gry były inne, a stroje piłkarskie i atmosfera na stadionie miały swój niepowtarzalny urok. Właśnie dlatego każdy uczestnik Retro Ligi, od zawodników po kibiców, angażuje się w grę w nieco inny sposób, odkrywając magię piłki nożnej z lat 20. i 30. XX wieku.

W finałowej kolejce Retro Ligi drużyny z całego kraju spotkały się, by zmierzyć się w duchu współzawodnictwa, fair play i miłości do piłki nożnej. Każdy gracz ubrany był w retro strój z czasów, gdy piłka nożna była jeszcze w powijakach. Stare, ręcznie szyte piłki oraz tradycyjne sędziowanie – to wszystko tworzy autentyczny klimat Retro Ligi.

Wielki finał Retro Ligi 2023 to dla fanów futbolu niesamowite i emocjonujące widowisko. Mistrzem Polski w tej niezwykłej rywalizacji została drużyna Strzelec Choroszcz Białystok. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna TS Victoria Sosnowiec a na trzecim WKS 42 Pułk Piechoty Białystok.

Wielka Gala Retro Ligi była okazją do podsumowania całego sezonu i uhonorowania drużyn oraz zawodników za ich zaangażowanie i pasję. Był to również czas na podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że Retro Liga stała się takim sukcesem. Tuż po dekoracji Mistrzów Polski redakcja spotkała się z Jackiem Dąbrowskim aby porozmawiać o zakończonym sezonie.

Jacek Dąbrowski: “Dla Strzelca to był naprawdę dobry sezon. Poza jedną wpadką w derbach z WKS 42PP, wygraliśmy pozostałe mecze. Ważne, że graliśmy do ostatnich minut, strzelaliśmy sporo goli w końcówkach, tak było w Żarowie i w meczu z Victorią (2:1) oraz w ostatniej grze w Wałbrzychu, gdzie decydujący gol padł w 88 minucie. Wiosną mieliśmy problem z kontuzjami najlepszych graczy, ale szeroką kadra pozwoliła to nadrobić. Chwalę chłopaków, gdyż nie było problemów z zebraniem składu na wyjazdy, wielu poczuło klimat retro, o czym świadczą często stylowe ubiory i zainteresowanie historią. Rozczarowanie… walkower z Lechiją. Szkoda, że nie graliśmy. No i rozczarowanie to pogoda podczas meczów u siebie. Zimno i deszcze sprawiły, że nie przyszło tylu kibiców, ilu byśmy chcieli, a szkoda.”

Wicemistrz Victoria Sosnowiec świetnie radziła sobie w rozgrywkach Retro Ligi przez większość sezonu zajmując pozycję lidera w tabeli. Podczas finałowej gali kapitan drużyny, Radosław Pilnicki, podzielił się z nami swoimi przemyśleniami.

Radosław Pilnicki: “Sport powinien kreować lepszych ludzi w przyjaznej przestrzeni. Po tym sezonie myślę, że tak było. Kilka nowych twarzy, projekty edukacyjne, trochę rozgłosu, energii, motywacja na kolejne zmagania. Sportowo schodek wyżej i szukanie kolejnych możliwość. Jednak najważniejsze jest to, że fajni jesteśmy, że sobą razem i osobno… że chce się przyjazną przestrzeń powiększać na innych ludzi.”

Jednak Retro Liga to nie tylko sportowa rywalizacja, to także ważna wartość społeczna. Rozgrywki te promują wspólnotę, przywracając piłce nożnej jej historyczny kontekst. Każdy mecz jest okazją do zjednoczenia społeczności lokalnej i wspólnego kibicowania. Drużyny reprezentują różne miasta, a ich rywalizacja nie tylko wzmacnia ducha sportowej rywalizacji, ale także buduje tożsamość regionu. 

Redakcja retroliga.com.pl (Bartosz Broen, Damian Rosa):

“Zakończenie sezonu Retro Ligi to moment pełen refleksji i dumy. Patrząc w przyszłość, z nadzieją oczekujemy kolejnych, niezapomnianych sezonów. Dziękujemy kibicom, zawodnikom, sędziom i wszystkim zaangażowanym osobom za ich poświęcony czas i wkład w budowanie jedynego w swoim rodzaju wizerunku Retro Ligi. Jesteście prawdziwa dumą lokalnych społeczności i przykładem pasji, która może zmieniać świat. Niech będzie to kolejny rozdział w historii, która dopiero się pisze. Specjalne podziękowania kierujemy do osób współpracujących z redakcją retroliga.com.pl – Marcina Orlińskiego i Wojtka Cianciary.”