Widzewiacy na mundialach

W dniu 18.11.2022 o godzinie o 15:00 w Muzeum Widzewa Łódź nastąpiło otwarcie wystawy poświęconej występom Widzewiaków na mistrzostwach świata. Była to pierwsza czasowa wystawa w tym muzeum. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Dariusz Dziekanowski, Marek Dziuba czy Euzebiusz Smolarek oraz wielu kibiców, działaczy, dziennikarzy i osób związanych z łódzkim Klubem ale nie tylko. Na zaproszenie Muzeum Widzewa pojawił się  Pan Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Pan Sławomir Majcher.

Równo o godzinie 15:00 nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy, a swój głos zabrali między innymi Tomasz Gawroński, dyrektor Muzeum czy Tomasz Tomczak, prezes Stowarzyszenia Reaktywacja Tradycji Sportowych.

Większość strojów głównej ekspozycji przekazali w depozyt przedstawiciele RETRO LIGI. Inne pamiątki z wystawy pochodzą od: Jana Trzopa i Krzysztofa Piaseckiego, a także od byłych piłkarzy Widzewa. Wystawa składa się z trzech części, a zobaczyć można m.in. oryginalny strój Darka Dziekanowskiego i Kazimierza Przybysia, oryginalne proporczyki z Argentyny, multum biletów, stroje retro ligi oraz mundialowe maskotki.

Wspomniany Dariusz Dziekanowski przekazał strój reprezentacyjny w postaci bluzy i spodni oraz mundialowy identyfikator: Grałem w Widzewie 2 lata, zdobyliśmy wówczas Puchar Polski i to było dla mnie ogromne przeżycie, gdyż byłem w wielkim klubie, który osiągał sukcesy nie tylko w Polsce, ale i na arenie międzynarodowej. Poznałem tutaj wielu kolegów. Dziś chciałbym podziękować za możliwość zaprezentowania swoich pamiątek. Nie ukrywam, że wielu z nich musiałem szukać w zakurzonych miejscach, ale najważniejsze, że udało się je znaleźć – mówił Dziekanowski.


W czasach największych w historii sukcesów polskiej piłki o sile kadry narodowej stanowili zawodnicy grający na co dzień w Widzewie Łódź: Pamiętam moment, kiedy reprezentacja Polski kojarzyła się głównie z Widzewem i to zbudowało ogólnopolską sympatię do naszego Klubu. Smolarek, Żmuda, Młynarczyk czy Boniek byli trzonem kadry, więc gdyby przełożyć to na dzisiejsze czasy, to wyobraźmy sobie, że Lewandowski, Zieliński i Glik grają teraz w Widzewie. To było coś niewyobrażalnego i pokazuje, jaką potęgą był Widzew w tamtym czasie – wspominał Tomasz Stamirowski, większościowy udziałowiec Klubu.


Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć także zarządu Widzewa Łódź: Łączenia pomiędzy reprezentacją a Widzewem mają swoją obszerną historię i przyznam szczerze, że przygotowując się do dzisiejszej uroczystości nie zdawałem sobie sprawy z niektórych powiązań. Cieszę się, że taka wystawa jest organizowana. Ukłony dla Muzeum i Stowarzyszenia za zebranie tylu eksponatów, bo wiem, że nie było to proste, zakończył Mateusz Dróżdż, prezes Klubu.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że RETRO Liga staje ponad podziałami kibicowskimi. Stowarzyszenie włączyło się do tej pory w prace związane z:

  • ekspozycją okresu II RP w Muzeum Legii Warszawa
  • ekspozycją główną w Muzeum Widzewa
  • przygotowaniem koszulki RETRO z 1922 r na pomnik Józefa Kałuży przed stadionem Cracovii
  • wsparciem merytorycznym w przygotowaniu pomnika WKS42PP oraz Jagiellonii w Białymstoku
  • wsparciem graficzno/merytorycznym w zakresie pomnika Gerarda Cieślika przed stadionem Śląskim

Tekst : Piotr Marciniak (retroliga) oraz strona widzew.com

Zdjęcia : Piotr Marciniak (retroliga)