WIelki Final Retro Ligi 2022 – Relacja

Finałowa kolejka Retro Ligi rozstrzygnięta.

Retro Liga jest ogólnopolskim stowarzyszeniem sportowo-historycznym skupiającym zespoły odtwarzające polskie kluby sportowe działające w II RP i nieistniejące po 1939r.

Wielki Finał kolejnego sezonu organizowanych przez Nas rozgrywek odbył się w Białymstoku za sprawą beniaminka – WKS 42 Pułku Piechoty Białystok. Głównym założeniem naszego projektu jest wskrzeszenie rozgrywek piłki nożnej opartych na przedwojennych przepisach, strojach i klimacie. Taka atmosfera towarzyszy naszym rozgrywkom przez cały rok. Spotkania dżentelmenów rozpoczynają się od kopnięcia retro piłki. Po spotkaniu toczymy rozmowy o sporcie, historii, pamięci i tożsamości.

Taka jest Retro Liga.

Strzelec Białystok 8 : 1 Pogoń Lwów Retro Liga Żarów

Spotkanie Mistrza Polski na Białostockiej ziemi przyniosło grad pięknych goli i dominację nad walczącym do samego końca zespołem Pogoń Lwów Retro Liga Żarów. Szybkie akcje i gra z pierwszej piłki to element do którego kibice Strzelca zdążyli się już przyzwyczaić. Nie brakowało dobrej jakościowo piłki również tym razem.  Spotkaniem z Pogonią dżentelmeni z Choroszczy przypieczętowali tytuł Mistrza Polski Retro Liga 2022. Nadmienić należy, że dokonali tego po raz drugi z rzędu. Przy czym po raz pierwszy w roku 2021 jako beniaminek! Gratulujemy! 

WKS 42 Pułk Piechoty Białystok 1:1 LKS Lechja Lwów Dzierżoniów

Gospodarz i organizator Wielkiego Finału Retro Ligi dżentelmeni z WKS 42 Pułku Piechoty Białystok zapewnili licznie zgromadzonej publiczności niesamowite widowisko. W jego stworzeniu pomogli dżentelmeni reprezentujący Lks Lechja Lwów Dzierżoniów. Spotkanie, które dla obu zespołów było walką o najwyższe cele zakończyło się dość niespodziewanie remisem jeden do jednego. Niesamowita walka oraz determinacja jaką zaprezentowali gospodarze była godna podziwu. Cały sezon pokazał, że potencjał jakościowy w tym spotkaniu nie zawiedzie. Były poważne zagrania, dryblingi, strzały z dystansu i co ważne walka do ostatniej minuty. Gol dla gospodarzy, gol dla gości i wielki niedosyt po końcowym gwizdku. Chcemy oglądać więcej takich spotkań! Wielkie brawa dla obu zespołów. 

WKS 37 Pułk Piechoty Kutno 2:1 Czarni Lwów

WKS 37 Pułk Piechoty rozegrał znakomite spotkanie na koniec sezonu podejmując podczas Wielkiego Finału Retro Ligi dżentelmenów z drużyny Czarni Lwów. Szanowni Państwo cóż to było za spotkanie. Zmierzyły się bowiem dwie drużyny, które znane są ze swojego nieustępliwego charakteru oraz niesamowitej woli walki i zwycięstwa. Na boisku brak było przestrzeni w której można było odpocząć. Zaangażowanie przetaczało się wraz z piłką i twardymi zagraniami po całej przestrzeni przeznaczonej do gry. Nie ma mowy o ustępstwach. Za każdą akcję Kutna piłkarze Czarnych Lwów rewanżowali się w trybie natychmiastowym. Dżentelmeni na boisku pokazali, że przyszły sezon przyniesie im wyższe pozycje w tabeli. Wynik końcowy 2:1 dla WKS 37 Pułk Piechoty Kutno. 

Retro Liga to nie tylko piłka nożna. Zajmujemy się również badaniem historii innych dyscyplin sportu rozwijających się w II RP, muzealnictwem sportowym, wydawnictwami sportowo-historycznymi, historią naszych lokalnych społeczności, a także wspieramy osoby potrzebujące.
Naszą inicjatywę popiera wiele osób ze świata sportu: m. in. Joanna Jóźwik, Andrzej Strejlau, Ireneusz Jeleń, Tomasz Smokowski, Andrzej Twarowski, Sebastian Mila, Robert Korzeniowski.
Zachęcamy również Państwa do wsparcia naszej unikatowej na skalę europejską inicjatywy.