Retro Liga w Siedlcach!

W piątek 15 września 2023 r. w Muzeum Regionalnym im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach odbyło się spotkanie przybliżające zgromadzonej publiczności historię międzywojennego futbolu w Polsce. Historię boiskowych dżentelmenów, zachowanych w archiwaliach cudem ocalałych z wojennej zawieruchy. Na zaproszenie wicedyrektora siedleckiego muzeum Krzysztofa Chaberskiego do Siedlec zawitali przedstawiciele Stowarzyszenia Retro Liga – Piotr Marciniak i Wojciech Cianciara.

Spotkanie w Siedlcach umożliwiło publiczności odbycie sportowej podróży do świata polskiego futbolu międzywojennego. Prelegenci przybliżyli szereg intersujących faktów, m.in. brak żółtych ani czerwonych kartek za boiskowe przewinienia, brak numerów na koszulkach piłkarzy (numery na koszulkach pojawiły się dopiero 13.111938 r., podczas meczu Irlandia-Polska w Dublinie). Zgromadzona publiczność dowiedziała się również, że wiele przedwojennych spotkań było prowadzonych przez 5 arbitrów. Sporym zaskoczeniem dla widzów była informacja, że futboliści w międzywojniu za grę w piłkę nożną nie otrzymywali wynagrodzenia. Przynajmniej oficjalnie… w końcu przedwojenny futbol to gra prawdziwych dżentelmenów.

W trakcie spotkania zebranej publice przedstawiona została sportowo-historyczna idea Retro Ligi. Wydarzenie było ciekawym doświadczeniem dla goszczących na widowni piłkarzy klubu piłkarskiego Pogoń Siedlce. Z bliska mogli oni obejrzeć retro wyposażenie (m.in. trzewiki futbolowe i nagolenniki) oraz stroje piłkarskie, które można było wziąć do ręki i porównać z współczesnymi odpowiednikami w których gra się obecnie. Pod koniec spotkania rozstrzygnięto konkurs w którym do wygrania był skromny upominek od Retro Ligi.

 

Autor: Wojciech Cianciara